Aerobik

Postava cvičící aerobik

Aerobik je cvičení zaměřené na redukci váhy, vytvarování těla a zvýšení fyzické kondice. Vede ke zlepšení ohebnosti a pružnosti těla. Posiluje krevní oběh a srdce. Endorfiny, hormony štěstí vyplavované během a po cvičení pozitivně působí na psychiku, dodávají energii a odstraňují stres.

Typická lekce aerobiku

Aerobik se většinou cvičí ve skupinách pod vedením instruktora. Obvykle trvá lekce 60 minut. Součástí aerobiku je rytmická hudba, jejíž rychlost se udává v tzv. BPN, což jsou údery za minutu.

Hodina aerobiku začíná asi 10 minutovým zahřátím, tzv. warm up. Během této doby se připravuje pohybový (klouby, svaly, šlachy, vazy) a oběhový (srdce, cévy, plíce) systém na následující zatížení. Závěrečnou částí warm upu je tzv. prestrečink. Cílem obou je zlepšit funkci svalů a kloubů a předcházet případným zraněním.

Aerobní cvičení

Po warm up následuje hlavní část, samotné aerobní cvičení. Trvá zhruba 25 – 35 minut. Tepová frekvence by se měla pohybovat okolo 65 % maxima (tzn. 220 – váš věk), pak spalujete tuky.

Jednotlivé prvky se stavějí do bloků (1 blok = 4krát 8 dob). Cvičí se většinou formou choreografie, kdy na sebe prvky plynule navazují a směřují k cílové podobě. Protože se musíte na sled prvků soustředit, odpoutáte se od všedních starostí a povinností.

Další částí hodiny je tzv. cool down. Jejím cílem je zklidnění tepové frekvence. Trvá 5 – 8 minut.

Součástí hodiny může být také posilování jednotlivých „problémových“ partií.

Protáhnutí na závěr hodiny

Při jednostranném posilování nebo zatěžování svalů může dojít k jejich zkrácení. Zkrácené svaly jsou náchylnější k poranění. Proto musí každá hodina aerobiku končit strečinkem, protažením. Pravidelným strečinkem zlepšujete ohebnost a pružnost svého těla.

Základní rozdělení aerobiku

Rozlišují se dva základní druhy aerobiku. Low impact, při kterém jsou prováděny pohyby, kdy zůstává 1 chodidlo vždy v kontaktu se zemí a high impact, kdy není při pohybech ani jedno chodidlo v kontaktu s podlahou. Každá choreografie většinou obsahuje prvky obou.

Další varianty aerobiku

Existuje více typů aerobiků. K nejznámějším patří step aerobik, cvičení na bedýnkách. Při tomto cvičení jsou více zatěžovány svaly dolní poloviny těla. Velmi oblíbený je v dnešní době také aqua aerobik. Jedná se o aerobní cvičení ve vodě, která sahá zhruba do poloviny hrudníku.

Odpor vody je větší než odpor vzduchu, čímž se zvyšuje intenzita cvičení. Zároveň dochází k masírování svalů. Vodní prostředí nezatěžuje kloubní systém. Dalšími typy jsou např. dance aerobik využívající tanečních prvků a funky aerobik vycházející z tanečního stylu funky.

Jako u každého sportu, tak i u aerobiku je důležitá pravidelnost, alespoň 3krát týdně.