BOSU (Bosu Balance Trainer)

BOSU neboli Bosu Balance Trainer je balanční cvičební pomůcka, která má tvar rozříznutého gymnastického míče doplněného vespod plošinou. Její název je odvozen z anglického „BOth Sides Up“, tj. oběma stranami nahoru. Může se totiž položit plošinou na zem i vzhůru. Poprvé se BOSU objevilo v roce 1999. Za tvůrce je považován David Weck.

Další využití přístroje BOSU

BOSU může být pomůckou při aerobním a kardiovaskulárním tréninku. Slouží pak jako step anebo minitrampolína. Ve stoje, v kleče, v lehu i sedu mohou být prováděna posilovací cvičení.

Posilovací trénink může být doplněn použitím činek, overballu nebo posilovacích gumiček. BOSU je také pomůckou pro rehabilitaci, relaxaci a strečink. Používá se při cvičení mind and body (pilates, jóga).

Průběh cvičení

Povrch BOSU není pevný, neustále se mění, a proto musí tělo při jakémkoli pohybu zapojovat schopnost udržet rovnováhu. Tím se zlepšuje vnímání pohybového aparátu a vnímání jednotlivých částí těla.

Neustálým udržováním rovnováhy jsou posilovány vnitřní stabilizační svaly. Tyto svaly mají na starosti správné držení těla. Správné držení těla předchází bolestem zad a pozitivně působí na sebedůvěru a tím kladně ovlivňuje vše, co děláte.

Vhodné využití BOSU

BOSU je tak ideálním pomocníkem na zpevnění a tvarování svalstva, k procvičování pružnosti, koordinace a rovnováhy. Aerobní cvičení zvyšuje vytrvalost. Všechny tyto dovednosti mohou být stále zlepšovány.

Nejzákladnějším cvikem je stání oběma nohama na bublině. Zní to jednoduše, ale není. Již při tomto cviku si uvědomíte, jak je těžké udržet balanc a nespadnout. Když zavřete oči, je cvičení ještě mnohem těžší.

K dostání je několik typů BOSU. Standardní rozměry jsou 65 cm v průměru a 22 cm do výšky. Měkký povrch šetří pohybový aparát, nezatěžuje klouby.

Vhodný pro obě pohlaví

Cvičit BOSU mohou muži i ženy každého věku. Důležité je správné provedení cviků a respektování limitů svého těla. Proto jej mohou cvičit lidé s rozdílnou kondicí, od začátečníků po vrcholové sportovce.

Je vhodný také pro těhotné ženy, pro ženy po porodu a pro ženy, které mají problémy s inkontinencí (samovolný únik moči), protože jím mj. zpevňují svaly pánevního dna.

Můžete cvičit ve skupinách ve fitcentru anebo sami doma. Některé obchody prodávají BOSU i s instruktáž­ním DVD.