Břišní tance

Orientální tanec

Orientální nebo-li břišní tance mají své kořeny již ve starověku. Původně byly nazývány porodním tancem, který pomáhal rodícím ženám při porodních bolestech. Souvisely také s uctíváním bohyně plodnosti a lásky.

Bývá spojován s ženskými harémy Středního východu. Ženy se zde tancem bavily a udržovaly v kondici. V současné době vyjadřuje tento pojem moderní taneční styl Středního východu.

Podstata břišních tanců

Základem jsou krouživé pohyby břicha a pánve. Jsou doprovázeny i pohyby ostatních částí těla. Každý pohyb se nejprve naučíte zvlášť (hlava, ruce, trup, boky, nohy, kroky), pak je postupně spojujete. Obsahuje také prvky vrtění a třesení.

Břišním tancem nepřetěžujete žádné svalové skupiny ani klouby. Tancem se uvolňují ty svaly, které nejsou běžně používány.

Přirozeným způsobem tak dochází k lepšímu prokrvení svalstva i vnitřních orgánů, dochází k uvolnění energie a k navození pocitu relaxace a úlevy. Uvolňuje psychické napětí. Má vliv na funkci pohlavních orgánů, zvyšuje plodnost. Tělo zrychluje metabolismus a zbavuje se toxinů.

Pozitivní vliv na duši

Působí příznivě i na duši. Žena provozující břišní tance je krásná, uvolněná, sebevědomá a plná energie. Základní postoj, podsazená pánev, uvolňuje tlak v oblasti bederní páteře a odstraňuje tak bolesti zad. Pozitivně ovlivňuje menstruační bolesti. Upravuje držení těla.

Pro všechny ženy

Je vhodný pro ženy každého věku. Nejkrásnější je na plnějších ženách. Břišní tance jsou ideální pro těhotné ženy a pro ženy po porodu. Vede ke snížení nadváhy a zpevnění pánevního dna. Tím předchází problémům se samovolným únikem moči.

Tančí se v barevných kostýmech zdobených penízky. Nejčastěji se nosí sukně s šátkem z penízků a zdobené podprsenky. Užívají se také speciální pokrývky hlavy. Pokud jdete na kurz, oblečte si širokou sukni a šátek kolem pasu.

Vybavení pro brišní tanec

Vezměte si úplejší tričko, aby instruktorka mohla kontrolovat váš pohyb. Na nohy si můžete vzít hrubé ponožky. Jinak se tančí na boso. Bosá noha umožňuje lepší stabilitu, ale původně šlo především o propojení s principem ženskosti – Matkou zemí nebo přírodou.

Profesionální tanečnice se často doprovázejí jednoduchými rytmickými nástroji, tleskáním nebo luskáním prstů. Někdy používají i různé doplňky jako závoje, svíčky nebo dokonce hady apod.