In-line bruslení

In-line skating neboli jízda na kolečkových bruslích je velmi zábavná fyzická aktivita. „In-line“ je možné do češtiny přeložit jako „v lajně“, tedy kolečka za sebou. Pokud vydržíte bruslit alespoň hodinu, můžete spálit okolo 2000 kJ. Samozřejmě záleží na mnoha okolnostech (terén, po kterém se pohybujete, vaše nasazení apod.).

Vliv bruslení na organismus

In-line bruslení

Bruslení je aerobní aktivita, po 20 minutách jízdy začnete spalovat tuky a zhubnete. Budete-li bruslit pravidelně, zformujete postavu a zlepšíte svou fyzickou kondici. Posílíte nejen svaly dolních končetin, ale také svaly břišní a zádové.

Zformujete hýždě a boky. Trénujete srdce a oběhový systém. Pohybem na čerstvém vzduchu si pročistíte hlavu a zapomenete na všední starosti. Předchůdci dnešních in-line bruslí byli vyrobeni zhruba před 250 lety Belgičanem Josephem Merlinem.

Během bruslení si dejte pozor

Při bruslení je důležitý vzpřímený postoj, díky němuž získáte rovnováhu. Dolní končetiny by měly být mírně od sebe a mírně pokrčené v kolenou. Váha těla je na přední části chodidel. Rukama pohybujete stejně jako při chůzi nebo běhu (levá ruka – pravá noha). Švih rukou vám pomůže získat potřebnou rychlost.

Vyberte si vlastní styl bruslení

Rozlišuje se více typů bruslení. Fitness bruslení, hokej, rekreační bruslení, agressive bruslení (tzv. freestyle – různé skoky, jízda na rampě apod.), speedskating (rychlobruslení) a terénní bruslení. Pro každý typ jízdy se vyrábí speciální brusle.

Samozřejmě můžete používat jeden typ bruslí na všechny aktivity, ale nedosáhnete optimálních výsledků. Brusle musí být bezpečně připevněny k noze, šněrováním, přezkami nebo kombinací obou. Úkolem boty je chránit nohu v kotníku a zabránit jeho zvrtnutí.

Nákup konzultujte s odborníkem

S koupí bruslí by vám měl poradit odborník ve speciální prodejně. Měl by zohlednit vaše potřeby (jak často je hodláte využívat, na jaký typ jízdy, zda jste začátečník nebo pokročilý apod.).

U bruslí bývá pravidlem, že čím lepší kvalita, tím více peněz zaplatíte. Pokud se bruslení hodláte více věnovat, raději zainvestujte. Laciné brusle způsobují puchýře, mají plastická kolečka, která se rychle opotřebovávají a hůře přilínají k povrchu.

Začátečníci volte brzdu

Většina bruslí má za patou brzdu, není to však pravidlem. S brzdou je jednodušší zpomalit a zastavit. Měla by být namontována na dominantní noze. Kolečka bruslí se většinou vyrábí z polyuretanu různé tvrdosti. Rozsah je od 0 pro nejměkčí po 100 pro nejtvrdší. Měkčí a menší kolečka více kopírují povrch, ale dříve se opotřebovávají.

Jsou pomalejší. Větší, tenčí a tvrdší kolečka se otáčejí rychleji. Většina rekreačních bruslí má kolečka o průměru 72 až 76 mm. Otáčejí se na kuličkových ložiscích. Jejich kvalita má vliv na množství námahy, kterou musíte vynaložit na roztočení koleček.

Mezigenerační sport

Inline skating je vhodný pro všechny generace, nejvíce jej však ocení mladí lidé. Tento sport se hodí také pro lidi s nadváhou, protože nezatěžuje klouby, hlavně kolena. Je proto vhodnější než běh nebo jogging.

Kromě bruslí potřebujete také pohodlné oblečení. Vždy mějte po ruce láhev s vodou. Určitě si kupte chrániče na kolena, lokty a ruce. Oceníte také helmu.