Nordic walking

Nordic walking je chůze se speciálními holemi.

Je vhodný pro muže i ženy všech věkových kategorií, pro sportovce i začátečníky. Může se provádět v průběhu celého roku, na jakémkoli místě a povrchu (hůlky dodávají jistotu i na povrchu hladkém).

Relaxace a pohyb v přírodě

Je ideální pro ty, kteří mají rádi pohyb v přírodě. Při tomto sportu zvyšujete pohyblivost páteře. Tím snižujete napětí v oblasti krčních, ramenních a mezilopatkových sva­lů.

Pozitivní vliv na organismus

Odbouráte tak bolest hlavy. Posílíte bederní, zádové, krční a ramenní svalstvo, čímž zlepšíte držení těla a uleví se vám od bolesti zad. Při Nordic walkingu zlepšujete fyzickou kondici a posilujete kardiovaskulární systém. Pohyb na čerstvém vzduchu působí preventivně proti dýchacím onemocněním.

Čistí plíce a zlepšuje okysličování organismu, čímž se zlepšuje také práce svalů. Pravidelnou chůzí aktivujete metabolismus a snižujete obsah tuku v organismu. Pobyt v přírodě působí pozitivně na imunitní systém, odbourává stres a zlepšuje náladu.

Hole rozhýbají až 600 svalů

Díky holím zapojujete i horní část těla, posilujete až 600 svalů (tj. asi 90 % svalů celého těla) a spalujete až o 40 % více energie. Spalování nezávisí na rychlosti chůze, ale na intenzitě práce horních končetin. Hubnete a zároveň odlehčujete kloubům dolních končetin. Proto je Nordic walking vhodný také pro lidi s nadváhou.

Existují kurzy Nordic walkingu, kde vás instruktor naučí správnou techniku chůze. Potkáte zde také spoustu nových lidí.

Stačí hůlky a můžete vyrazit

Kromě hůlek nepotřebujete žádné speciální vybavení. Ideální délku holí vypočítáte tak, že výšku své postavy v cm vynásobíte 0,68 (př. 172×0,68 = 117 cm dlouhé hole). Jednodušeji řečeno, když opřete hole o zem, měli byste v lokti svírat pravý úhel.

Hole mohou být teleskopické (s nastavitelnou výškou) nebo pevné. Madlo je vybaveno poutkem, které umožňuje se o hůl lépe opřít a brání tomu, aby vám vypadla z ruky. Na konci hůlky je hrot.

Zajišťuje stabilitu na různých typech terénu. Je dobré mít kvalitní pevnou obuv (existují také speciální boty pro tento sport) a pohodlné oblečení, ideálně takové, které odvádí pot.