Spinning

Cyklistika

Spinning je skupinové cvičení na stacionárních kolech. Hodinu vede instruktor, který je držitelem certifikátu „Johnny G. Spinning Instructor“ (J.G.S.I.). Johnatan Goldberg (Johnny G.) je považován za zakladatele tohoto sportu.

Byl to cyklista, který se v 80. letech minulého století připravoval na závod „Race across America“ a hledal způsob, jak část svého tréninku přesunout do místnosti.

Vliv spinningu na organismus

Spinning je ideálním sportem pro hubnutí. Pravidelným tréninkem si zpevníte postavu, hlavně nohy a hýždě. Je vhodný pro ty, kteří si chtějí zlepšit fyzickou kondici, ať jde o začátečníky nebo vrcholové sportovce. Odbourává stres, působí pozitivně na náladu. Během hodiny spinningu pročistíte svou mysl.

Potomek cyklistiky

Vychází z cyklistiky, nemusíte se učit žádné složité pohyby. Zátěž si volíte sami, nemusíte být proto zdatní sportovci. Na kole nejsou zatěžovány klouby, proto je tento sport vhodný i pro lidi s nadváhou.

Připravte si sportovní oblečení

Na hodině spinningu budete potřebovat sportovní oblečení ze savého materiálu, sportovní obuv s pevnou podrážkou, láhev s pitím (nejlépe neperlivou vodu) a ručník. Možná oceníte cyklistické rukavice (pro lepší uchopení řídítek) a čelenku, která saje pot.

Nechte si vysvětlit základy

Pokud se spinningem začínáte, instruktor vám vysvětlí, jak správně nastavit kolo. Vysvětlí vám základní techniky jízdy. Zátěž si volíte sami, nepřeceňujte své síly. Přetrénování může vést ke zranění a vyčerpání. Navíc fyzická vyčerpanost jde ruku v ruce s psychickou vyčerpaností.

Posilujte nohy, uvolněte ruce

Při jízdě dávejte energii převážně do nohou, jsou tam největší svalové skupiny, ve kterých spálíte tukové zásoby. Uvolněte lokty i ramena, napětí brzdí váš výkon. Prodlužte dech, nadechujte se nosem, vydechujte pusou.

Do svalů bude proudit více okysličené krve a budou lépe pracovat. Vypijte alespoň litr tekutin. Na konci hodiny vás čeká strečink.

Při jízdě na spinningovém kole simulujete jízdu na kole venku. Jezdíte roviny a kopce. Obojí se může jet ve 2 pozicích, v sedle a ze sedla.

Různé varianty díky rukám

Zároveň se využívají 3 pozice rukou. Tímto vznikají různé kombinace v různém časovém intervalu a každá hodina spinningu je tak jedinečná.

Podle toho, o jaký terén se jedná, ubíráte nebo naopak přidáváte zátěž. Rytmus šlapání udává hudba. Správně zvolená hudba také motivuje k lepším výkonům.