Squash

Squash

Squash je velmi dynamická hra pro 2 hráče. Podobá se tenisu. Vyžaduje rychlost a postřeh. První varianta squashe vznikla zhruba na počátku 19. století ve věznici Fleet v Londýně, kde si vězni krátili čas údery míčkem o stěnu.

Historie squashe

Tuto hru nazvali „Rackets“. Šířila se a proměňovala. Kolem roku 1830 na škole Harrow vznikl squash. Hraje se na ze všech 4 stran uzavřeném hřišti speciálními raketami a míčkem. Squashový kurt je dlouhý 9,75 m a široký 6,4 m.

Pravidla hry

Hra se počítá na sety. 1 set končí 11 body, vítěz však musí mít o 2 body více než protihráč. Body získává pouze podávající hráč. Pokud vyhraje úder přijímací hráč, získává právo podání. Na podání je pouze 1 pokus. První podání je z jakékoli strany, při následujících se strany střídají.

Usilujte o odraz

Míček se musí nejprve dotknout stěny, nesmí se odrazit od země. Od stěn se může odrážet v jakémkoli počtu dotyků, vždy se však musí dotknout přední stěny. Země se může dotknout jen jednou. Na stěnách i na zemi jsou čáry, které ohraničují hrací pole. Další set začíná vítěz předchozího setu.

Existuje několik typů míčků na squash. Liší se odrazem od stěny, označují se barevnými tečkami. Míčky s modrou a červenou tečkou se velmi dobře odráží, míčky s jednou nebo dvěma žlutými tečkami jsou pomalé a odráží se hůře.

Idálně zahřátý míček

Když se míčky zahřejí na svou optimální teplotu (která je u každého typu jiná), odskakují všechny zhruba stejně. Rozdíl je ale právě ve vykonané práci, kterou je potřeba vykonat pro zahřátí míčku. Proto jsou pro začátečníky vhodnější míčky s modrou a červenou tečkou.

Fyzicky velmi náročný sport

Squash je kvůli neustálým rychlým startům pro míč fyzicky velmi náročný sport, během kterého dochází k velké spotřebě energie. Z téhož důvodu ale kolísá tepová frekvence. Dochází tak spíše ke spalování zásob cukrů, nikoli ke spalování tuků a squash tak není úplně ideálním sportem k hubnutí. Přesto za hodinu můžete spálit až 2100 kJ.

Posílení horních i dolních končetin

Pomocí squashe zlepšíte svou fyzickou kondici a posílíte svaly horních i dolních končetin. Dochází však k jednostrannému přetěžování těla – jedna paže s příslušnou polovinou zad, kolenní a hlezenní klouby. Nezapomeňte se proto po něm pořádně protáhnout. Je vhodné jej kombinovat s jinou aerobní aktivitou, která namáhá tělo rovnoměrněji.