Skákání přes švihadlo

Skákání bez švihadla

Skoky přes švihadlo vám pomohou zbavit se nadbytečných kilogramů. Posílíte a vytvarujete svalstvo nejen dolní poloviny těla, ale také svaly rukou, ramenou, zad a hrudníku.

Svaly, srdce, koordinace ale i celulitida

Posilujete také břišní svalstvo. Zvýšíte svou kondici a vytrvalost. Zlepšíte koordinaci celého těla. Posílíte kardiovaskulární systém. Švihadlem bojujete proti celulitidě.

Varianty práce se švihadlem

Existuje mnoho způsobů přeskoků: snožmo, po jedné noze, střídavě po pravé a levé noze, snožmo do stran, vpřed-vzad, do čtverce, můžete zkusit dvojšvih a cokoli, co vás napadne.

Můžete měnit počet skoků, jejich tempo, způsob skákání. Můžete skákat sami nebo s delším švihadlem ve skupině. Můžete skákat do rytmu hudby, hlavní je, aby vás to bavilo.

Skákání přes švihadlo má výhodu v nízkých pořizovacích nákladech.

Vhodná délka švihadla

Vhodnou délku švihadla zjistíte tak, když se snožmo postavíte na střed švihadla. Konce napjatého švihadla by měly dosahovat do podpaží. Příliš krátké švihadlo vás nutí příliš ohýbat kolena a pohybovat pažemi v ramenou. Příliš dlouhé švihadlo se zachycuje za nohy.

Před cvičením se zahřejte

Před skákáním byste se měli zahřát. Ideální je kraťoučký běh anebo skoky na místě bez švihadla. Skákejte na rovném povrchu.

Při skocích by se neměly paty dotýkat země, odrážejte se od špiček. Paže by měly být od ramen k loktům těsně u těla, lokty by měly být pokrčené a předloktí v úrovni pasu.

Používejte zápěstí

Švihadlo přetáčejte pohybem zápěstí. Kolena by se téměř neměla ohýbat. Neskákejte vysoko, pouze do výšky zhruba 5 cm, nižší skoky tolik nenamáhají klouby. Měňte druhy přeskoků, ať nepřetěžujete klouby jednostranně.

Cvičení nepřehánějte

Přizpůsobte skoky svým fyzickým schopnostem. Pokud se budete cítit unavení nebo zadýchaní, zpomalte tempo. Po skákání se zase protáhněte.

Používejte vhodnou obuv, která brání tvrdým dopadům na podložku.