Desatero hubnutí

1. Dejte si reálný cíl.

Ideální je hubnout 0,5 – 1 kg za týden. Jedině tak je organismus schopen se zbavovat tukových zásob a ne svalů. A tehdy máte také šanci si novou váhu udržet.

2. Dieta není řešením váhových problémů

Zelenina s metrem

Musíte změnit od základů svůj životní styl a žít tak do konce života. „Klasické“ diety přináší pouze krátkodobý účinek. Jakmile se vrátíte k původním stravovacím návykům, vrátí se vám i pracně shozené kilogramy. Proto si neudělejte z nadcházejících změn nepřítele.

Jezte to, co máte rádi. Hledejte zdravější varianty svých oblíbených jídel. Nová strava vám musí chutnat. Pohyb vám musí dělat radost. Organismus vám to vrátí. Budete se lépe cítit a lépe vypadat.

3. Věřte si

Prozdravi.cz

Psychika je mocná čarodějka. Myslete pozitivně, povzbuzujte sami sebe. ZáležÍ jen na vás, jakým směrem se bude vaše snažení ubírat. Síla podvědomí je obrovská. Každý večer před spaním si představujte, jak máte krásnou štíhlou a zpevněnou postavu a jak se cítíte mnohem lépe.

4. Hubněte pomocí pestré a vyvážené stravy

Zelenina

Vždy začněte den snídaní. Nastartujete metabolismus. Nenechte své tělo hladovět. Jezte 5 – 6 menších porcí denně v pravidelných intervalech. Tak si udržíte metabolismus v chodu a budete snáze a rychleji hubnout. Neuždibujte mezi jednotlivými jídly. Ačkoli se vám to nemusí zdát, přijmete tak spoustu zbytečných kalorií.

Jezte celozrnné výrobky, obsahují vlákninu, která je důležitá pro správnou funkci střev. Omezte tuky a jednoduché cukry, naopak zvyšte příjem ovoce a zeleniny. Pozor na skryté kalorie v alkoholu a koktejlech. Nemusíte dojídat vše, co máte na talíři. Vždy kousek nechte, sami si pak začnete dávat méně. Jezte pomalu, pocit sytosti se dostavuje až po 20 minutách. Dovolte si občasné prohřešky.

5. Dělejte si poznámky

Zapisujte si vše, co během dne sníte, odhalíte tak dietní chyby.

6. Hodně pijte

Vypijte 2 – 2, 5 litru tekutin. Vhodné jsou nápoje neslazené a bez bublin. Džusy řeďte s vodou v poměru 1 : 1.

7. Více se hýbejte

Vážení na váze

Energetický příjem musí být nižší než výdej. Zařaďte pohyb do každodenního života. Choďte po schodech, nejezděte výtahem, místo auta použijte autobus a ještě vystupte o pár zastávek dřív.

Pokud jste celý život necvičili a dáte si předsevzetí navštěvovat 4krát týdně fitcentrum, nevydržíte. Začněte postupně. Dělejte to, co vás baví. Najdete ve sportu zalíbení, sami pak začnete přidávat.

8. Nevěřte zázrakům

Bez práce nejsou koláče. Bez vlastního přičinění svého cíle nedosáhnete.

9. Nešiďte sami sebe

Hubnete pro sebe, ne pro ostatní. Podaří se vám to pouze tehdy, když budete mít správnou motivaci.

10. Nenechejte se zaskočit

Pokud máte jít např. na oslavu se spoustou jídla, naplánujte si, co si dáte. Pokud jíte ve stresu, vyhýbejte se stresovým situacím, popř. si předem vymyslete plán, jakým jiným způsobem je budete řešit. Třeba si zasportujte, poslechněte si hudbu nebo si zajděte popovídat s přítelkyní (přítelem).