Celulitida

Rovné bříško bez celulitidy

Celulitida, označována také jako „pomerančová kůže“, trápí 80 – 90 % žen. Ve většině případů je „pouze“ kosmetickým problémem, který se projevuje jako jakési nevzhledné dolíčkování kůže.

Vzácně následek zdravotních problémů

Ve vzácnějších případech se může jednat o problém zdravotní plynoucí z extrémní obezity. Celulitida se nachází hlavně na bocích, stehnech a hýždích. Může se však objevit po stranách trupu, v oblasti břicha a na pažích. Častěji jsou postiženy ženy starší a obézní, nevyhýbá se ale ani mladým a štíhlým dívkám.

Následek špatného životního stylu

Souvisí s nadváhou a nesprávným životním stylem (nedostatek pohybu, tekutin, přílišný stres, kouření, pití alkoholu, popíjení kávy). Celulitida je spojena také s ženským pohlavním hormonem – estrogenem. Nejčastěji proto vzniká a zhoršuje se zejména v obdobích, kdy dochází ke změně produkce estrogenu. Jedná se hlavně o pubertu, těhotenství a období přechodu.

Ochabnutí a hromadění tuku

Vzniká v důsledku hromadění tukové tkáně a ochabování podkožního vaziva. Zvětšující se tukové buňky tlačí na kapiláry (drobné cévy) a zhoršují prokrvování kůže. Špatné prokrvení a nedostatečný odvod odpadních látek poškozuje vazivo, které ztrácí svou pevnost.

Na vině je estrogen

Na vině je také ženský pohlavní hormon – estrogen. „Umí“ totiž zvláčňovat a změkčovat vazivo. Tukové buňky pak mají prostor a mohou se rozšiřovat. Napomáhá tomu také uspořádání vaziva. Vazivové provazce probíhají u žen souběžně a kolmo k povrchu kůže.

Původ pod kůží

Mezi jednotlivými provazci se nachází tukové buňky. Pokud zbytní, derou se na povrch a vytvářejí hrbolky. Úpony jednotlivých provazců zůstávají stále stejně dlouhé, pak více táhnou a vytvářejí dolíčky. Muži mají vazivová vlákna uspořádána do sítě, která se při zvětšení tukových buněk roztáhne a pokožka zůstane hladká.

Podle stupně postižení se rozlišují 4 stádia celulitidy:

 • 1. stádium – příznaky dolíčkovatění se objevují pouze tehdy, když stisknete kůži mezi palec a ukazováček – tzv. štípací test.
 • 2. stádium – můžete se setkat také s označením „manekýnské stádium“. Celulitida je patrná nejen při štípacím testu, ale i při napnutí svalů, sezení na tvrdé podložce nebo při ostrém bočním osvětlení.
 • 3. stádium – nerovnosti jsou viditelné vždy.
 • 4. stádium – velké nerovnosti, které mohou být doprovázeny otoky a bolestivostí. Bývá spojeno s extrémní obezitou.

Jak se zbavit celulitidy

Zbavit se celulitidy není vůbec jednoduché. Nikdy nedosáhnete jejího úplného vymizení. Můžete však celulitidu zmírnit nebo zabránit jejímu zhoršení.

 1. Základem je zdravý životní styl. Zbavte se kil navíc.
 2. Hodně pijte, hlavně neslazené a neperlivé minerální vody, bylinkové čaje nebo zředěné ovocné a zeleninové šťávy. Odpadní látky, které se ukládají v tukových buňkách budou odplaveny z těla ven.
 3. Dostatečně se hýbejte. Choďte na procházky, jezděte na kole, na bruslích, běhejte, plavte, tančete, cvičte aerobik, posilujte. Cílem je zmenšit tukovou vrstvu, posílit svaly, prokrvit pokožku a podpořit lymfatický systém (lymfa odvádí z těla, z tukových buněk odpadní a toxické látky).
 4. Denně se masírujte. Můžete použít kartáč s jemným přírodním vlascem nebo lufu. Správná masáž povzbudí cévní i lymfatický oběh. Masáží také zbavíte pokožku odumřelých buněk. Masírujte vždy směrem k srdci. Začněte u kotníků a pokračujte přes kolena směrem k bokům a hýždím. Udělejte pár kroužků na břiše a prsou. Přesuňte se na zápěstí a masírujte směrem k ramenům.
 5. Mažte se. Existují krémy, které pomáhají celulitidu odbourávat. Samotné vás ale celulitidy nezbaví. Nechcete-li příliš utrácet, svůj úkol splní také obyčejný krém. Důležitější je způsob, jakým jej nanášíte (viz masáž).
 6. Sprchujte se střídavě 60 vteřin teplou a 20 vteřin studenou sprchou. Podpoříte krevní a lymfatický oběh. Postupujte směrem stejným jako při masírování.
 7. Nenoste těsné prádlo. Omezuje prokrvování pokožky, protože zabraňuje proudění krve.
 8. Choďte do sauny. Saunování výrazně prokrvuje kůži a podporuje lymfatický oběh.
 9. Můžete navštívit odborníky a zaplatit si lymfatickou masáž, při které se speciálními tlaky a tahy povzbuzuje oběh lymfy.
 10. K dostání jsou také léky na léčbu celulitidy. Stejně jako u krémů platí, že jsou pouze doplňkem a nelze se spolehnout pouze na ně.
 11. Metodou volby může být také liposukce. Jedná se o chirurgické odstranění části tukové tkáně. Smysl má pouze tehdy, když pak začnete dodržovat pravidla správné životosprávy.