Detoxikace

Organismus je každý den vystavován negativním vlivům bakterií a virů. Špatné stravovací návyky, stres, nadměrná konzumace léků, drog, alkoholu, kouření, infekce, toxická zátěž ve stravě, vzduchu a životním prostředí zanášejí tělo toxiny, jedovatými látkami. Organismus pak nemůže správně pracovat. Toxiny jsou považovány za příčinu všech civilizačních chorob. Tělo se dokáže s toxiny samo vyrovnat.

Detoxikační orgány v těle

Ovocný salát

Přirozenými detoxikačními mechanismy jsou střeva, ledviny, játra, kůže, sliznice, plíce a lymfatický systém. Stolicí, močí, potem a dechem se tělo denně zbavuje obrovského množství odpadu. Dnešní způsob života však představuje pro náš organismus větší zátěž, než kterou je schopen zpracovat.

Negativní projevy

Toxiny se pak ukládají v těle. Důsledkem jsou trávicí obtíže, nespavost, únava, deprese, porucha imunity, celulitida, kožní onemocnění, bolesti hlavy, revma, cukrovka nebo rakovina. Proto je nezbytné detoxikačním mechanismům pomáhat v optimální funkci.

Podpora činnosti střev

Střeva štěpí a vstřebávají živiny z potravy do krevního oběhu a zbavují tělo odpadních látek. Podporujte činnost střev tím, že budete jíst dostatek ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Ty obsahují vlákninu, která je pro správnou funkci střev nezbytná. Nezapomínejte na dostatek tekutin.

Pijte

Ledviny filtrují krev a vytváří moč, kterou také odchází odpadní látky z těla ven. Vypijte alespoň 2 litry neperlivých neslazených tekutin denně a pitný režim dodržujte.

Vyhýbejte se tukům, alkoholu a lékům

Játra čistí krev, zbavují ji jedovatých látek. Vyměšují je do žluče, tou jsou přenášeny do střev, odkud jsou vylučovány ven z těla. Nezatěžujte játra tučnými jídly. Vyhýbejte se užívání nadměrného množství alkoholu a léků.

Podporujte pocení

Potní žlázy v kůži také vyměšují toxiny. Správnou funkci kůže podpoříte masážemi, saunováním, střídáním teplé a studené sprchy.

Olejové čištění sliznic

Toxiny se vylučují také sliznicí dýchacích cest. Sliznice můžete zkusit pročistit tzv. olejovou terapií. Nalačno si asi půl lžící nerafinovaného za studena lisovaného slunečnicového nebo olivového oleje 10 minut proplachujte zuby a sliznici dutiny ústní.

Na konci by měla být olejovitě průhledná žlutá tekutina změněna v řídkou mléčnou. Není-li, musíte vyplachovat delší dobu. Důkladně si pak vypláchněte ústa vodou a umyjte si zuby.

Nekuřte a vyhledávejte čerstvý vzduch

Plíce jsou zprostředkovatelem výměny plynů. Při výdechu odstraňují z těla vodu, oxid uhličitý a další látky ze znečištěného ovzduší. Pomožte plicím tím, že se budete hodně pohybovat na čerstvém vzduchu. Nekuřte.

Síť lymfatických cév filtruje tekutinu v tělesných tkáních, v lymfatických uzlinách se jedovaté látky střetávají s imunitními buňkami, které zabraňují vniknutí toxinů do krve.

Vyhýbejte se stresu

Na detoxikační mechanismy působí negativně stres. Proto se snažte stresu vyhýbat a naučte se ho zvládat. Nebojte se navštívit psychologa.

Principem detoxikace je zbavení těla toxinů a nežádoucích látek. Slouží jako prevence civilizačních chorob, zvyšuje obranyschopnost a celkovou kondici.

Pusťte se do půstu

Detoxikaci organismu můžete pomoci také přírodními přípravky, chemicky vyrobenými preparáty nebo pomocí speciálních metod v detoxikačních a relaxačních centrech. Jistou formou detoxikace organismu je také půst. Detoxikace organismu nemá smysl bez následného dodržování zásad správné životosprávy.

Můžete se určitě setkat s více formami půstu. Obecně platí, že by se měl držet 36 hodin až 3 dny, nikdy ne déle bez dohledu lékaře. Opakovat by se měl alespoň jednou měsíčně. Půst ulevuje tělu od trávení a usnadňuje mu tak čištění organismu.

Pijte dostatek tekutin

Během třídenního půstu pijte pouze vodu, bylinný čaj nebo čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. V žádném případě nepijte čaj, kávu, alkohol, kupované džusy ani jiné limonády.

Den před půstem jezte pouze syrovou zeleninu a ovoce, pomůžete tak pročištění trávicího traktu. V průběhu půstu nevykonávejte žádnou fyzicky namáhavou práci a snažte se o duševní pohodu. K normální stravě se vracejte postupně, den po půstu jezte opět pouze zeleninu a ovoce. Bílkoviny, maso a obiloviny můžete až další den.

Mírnější forma půstu

Mírnější formou půstu je dvoudenní půst založený na požívání syrového ovoce a zeleniny doplněné samozřejmě dostatečným množstvím tekutin.

První den půstu budete pociťovat hlad, druhý den si ale organismus zvykne a hlad se zmírní. Začnou se z těla vylučovat toxiny. To se může projevit špatným dechem a povleklým jazykem. Třetí den se může objevit bolest hlavy a únava.

Konzultujte lékaře

Pokud máte cukrovku, rakovinu, nemocné srdce, ledviny nebo trpíte jiným onemocněním, vždy se předem poraďte s lékařem. Půstu se vyhněte také během těhotenství.