Jojo efekt

Většina diet, díky kterým „zaručeně“ zhubnete, je založena na nízkém energetickém příjmu. Výsledkem je pak rychlý úbytek na váze. Jedním z hlavních úskalí těchto diet je však tzv. jojo efekt.

Metr a pomeranč

Tyto diety nelze držet dlouhodobě, jednou skončí. A poté rychle přiberete zpět na svou původní váhu a možná vám přibudou i nějaká kila navíc. Při rychlém hubnutí, založeném především na nesprávném stravování a na nedostatku pohybu, máte sice radost z toho, že ručička váhy jde rychle dolů, neredukujete však tuk, ale především svaly a vodu.

Hubnutí musí provázet dostatek živin

Při dietě nedostává organismu dostatečné množství základního paliva, glukózy. Tu si pak musí vytvořit z náhradních zdrojů a těmi jsou bílkoviny ze svalových vláken. Proto se při nesprávné dietě ztrácí svalová tkáň.

Svaly potřebují pro svou práci energii. Pokud svalstva ubývá, snižuje se také energetická spotřeba organismu. Zpomalí se metabolismus. Tělo přepne na úsporný režim a začne si dělat zásoby, protože se bojí hladovění. Živiny méně spaluje a více ukládá ve formě tuku.

Vyšší příjem – přebytek v tucích

Jakmile zvýšíte příjem potravy, tělo začne vnímat získanou energii jako přebytek, který si uloží do tukových zásob. Navíc, tělo si toto období zapamatuje. Pokud budete chtít příště zhubnout, bude vás to stát mnohem více úsilí. Budete muset více snížit přísun potravy a více zvýšit výdej energie pohybem. Dostáváte se do bludného kruhu.

Zaměřujte se na centimetry ne na kilogramy

Vhodným parametrem, podle kterého poznáte svou úspěšnost při hubnutí, jsou centimetry, ne kilogramy. Klesají-li centimetry rychleji než kilogramy, spalujete tuk. Tuk je lehký a kilogram tuku je objemově větší než kilogram těžkých svalů. Přibrání 1 kg tuku se na velikosti tělesných partií projeví 1,5krát více než přibrání 1 kg svalu. Bez dostatečného množství svalů nemůžete pálit tuky.

Váhu snižujte postupně

Hubnout a zhubnout není až tak složité, mnohem těžší je si váhu udržet. Jedinou obranou proti jojo efektu je pozvolné snižování hmotnosti 0,5 – 1 kg za týden. Organismus si pak zvykne na snížený příjem potravy. Pokud navíc přidáte pohyb, budete tvořit svaly, které vám budou spalovat tuk.

S jojo efektem, respektive s množstvím tuku v těle, stoupá také riziko rozvoje některých onemocnění (viz Rizika nadváhy).

Rychlé hubnutí uvidíte na sobě

Důsledkem nesprávných diet je také vznik strií nebo naopak povolení kůže. Pokud rychle přibíráte, kůže se nestačí dostatečně napínat a praská, vznikají nehezké jizvičky, strie. Naopak, pokud příliš rychle hubnete a neposilujete dostatečně svalstvo, bude vás trápit povolená kůže.