Pitný režim

Sklenice vody

Lidské tělo obsahuje až 70 % vody. Asi dvě třetiny se nachází v buňkách, zbývající třetina je součástí krve, lymfy a tkáňového moku. Dostatek tekutin je pro správný chod organismu nezbytný, voda se účastní téměř všech tělních reakcí, je významnou látkou účastnící se metabolismu. Je rozpouštědlem (živin, minerálů, vitamínů atd.), odvádí odpadní látky z těla ve formě moči.

Termoregulační role

Hraje důležitou roli při termoregulaci (tvorba potu), udržuje správnou funkci ledvin. Dostatečné množství vody v organismu zajišťuje průtok krve svaly a jejich zásobení kyslíkem, tím podporuje naši výkonnost. Tekutiny obsahují také minerály, které tělo potřebuje pro udržení vnitřního prostředí.

Člověk vydá denně průměrně 2 – 2,5 litru vody. 1 – 1,5 litru vymočí, asi 600 ml vypotí a 300 – 400 ml se spotřebuje při metabolismu. Ke ztrátám vody dochází také při dýchání.

Dehydratace organismu

Nedostatečné množství vody v organismu se nazývá dehydratace. Jejím následkem je snížení výkonnosti organismu. Sníží se objem cirkulující krve, klesne srdeční výkon a omezí se průtok játry a ledvinami. Ke svalům a k nervovému systému se dostane méně kyslíku. Zpomalí se metabolismus. Omezí se tvorba potu a tělo se začne přehřívat. Projeví se např. únavou nebo bolestí hlavy.

Zvyšuje se také riziko vzniku některých dalších chorob, např. infekce močových cest nebo zánět slepého střeva. Dehydratace podporuje vznik zácpy. Nedostatkem vody trpí také pokožka, je vysušená, rychleji stárne. Dehydratace působí negativně i na vaši náladu. Důsledkem dlouhodobé dehydratace jsou ledvinové kameny.

Už ztráta 20 % vody z organismu je smrtelná. Společně se ztrátou vody dochází k úbytku minerálů, potem se vylučuje převážně sodík, močí draslík. Bez tekutin vydrží organismus zhruba 3 dny.

Rovnovážný příjem i výdej tekutin

Je nutné udržet rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin. Zhruba 0,9 litru přijmeme potravou. Zbývající 1,5 – 2 litry musíme vypít (doporučuje se vypít přibližně 0,5 litru tekutin na každých 15 kg hmotnosti). Při zvýšené fyzické námaze nebo v horkém počasí by měl být tento příjem samozřejmě vyšší.

Nárazové pití velkého množství tekutin je nebezpečné, příliš zatěžuje ledviny a srdce, hrozí i jejich selhání. Proto byste měli pít pravidelně, zhruba sklenici za hodinu. Nečekejte na žízeň, ta je již příznakem mírné dehydratace.

Teplé tekutiny podporují zažívání

Nalévání vody z plastu do sklenice

Pokud si dáte ráno nalačno sklenici teplé vody nebo džusu, podporujete tím své zažívání. Naopak byste neměli popíjet během jídla, již v ústech dochází k trávení potravin slinami, tekutiny sliny i žaludeční šťávy zředí. Nepijte velké množství těsně před spaním, ale ani nechoďte spát žízniví.

To, zda pijete dostatečně, poznáte podle moči. Podle jejího množství a barvy. Tmavá moč poukazuje na nedostatek vody v organismu. Zvyšte její příjem.

Základem pitného režimu by měly být nekalorické nápoje, hlavně voda. Kojenecká, filtrovaná, stolní nebo pramenitá, ale také voda z vodovodu.

Minerální vody, coca-cola, kofola a další

Občas si můžete dát vodu minerální (přílišné množství minerálních látek zatěžuje ledviny a podporuje vznik ledvinových kamenů). Dále jsou vhodné zelené, bylinkové nebo slabé černé čaje, vodou zředěné ovocné či zeleninové šťávy.

Nevhodné jsou nápoje typu kola, fanta apod. Obsahují velké množství cukru, jsou energeticky vydatné a jejich sladká chuť ještě podporuje pocit žízně. Omezte také tekutiny obsahující oxid uhličitý, zatěžují trávicí systém.

Káva a alkohol

Káva a alkohol se do příjmu tekutin nepočítají, protože organismus spíše odvodňují. Dáte-li si kávu, dejte si k ní také sklenici vody. Alkohol není vhodný také proto, že dodává tělu prázdné kalorie a zvyšuje chuť k jídlu.