Příčiny nadbytečných kilogramů

Čerstvý hamburger

Hlavní příčinou nadbytečných kilogramů je nepoměr mezi příjmem a výdejem energie. Nadměrné zmnožení tělesného tuku, obezita, je však nemoc, která je ovlivňována jak vlivy vnějšími, tak genetickými předpoklady.

Podíl genetických a vnějších faktorů je zhruba 1 : 1, a proto není nikdy zbytečné dodržovat zásady správné životosprávy a dostatečně se hýbat.

Riziková období života

Na rozvoj obezity mají vliv některá období života. Obézní těhotné ženy vkládají obezitu do vínku také svým dětem. Také děti, které nebyly v průběhu prvních 6 měsíců života kojeny, jsou více náchylné k vyšší tělesné hmotnosti. Dalšími „zlomovými“ okamžiky jsou období dospívání, u žen pak těhotenství, období po porodu a období menopauzy.

Podpora psychická

Dále jsou to psychicky náročná období, ztráta partnera, zaměstnání, rodinné či pracovní problémy apod. K odstranění špatně naučených stravovacích návyků je potřeba pevné vůle. Mějte také na paměti, že s věkem se zpomaluje metabolismus, snižuje se energetický výdej, a proto by měl být snížen také energetický příjem.

Špatné stravování

Nejdůležitější vliv na rozvoj obezity však mají špatné stravovací návyky. Nepoměr mezi příjmem a výdejem energie. Ten může být způsoben jak nadměrným příjmem energie, nevhodným složením potravy nebo nepravidelností v jídle, tak nedostatečným výdejem způsobeným hlavně nedostatkem pohybové aktivity a sedavým způsobem života.

Zdravotní problémy

Na obezitě se mohou podílet také poruchy metabolismu a hormonální poruchy. Nejčastěji se jedná o snížení funkce štítné žlázy a zvýšenou produkci hormonů kůry nadledvin.

Také některé léky zvyšují chuť k jídlu a přispívají k rozvoji nadváhy. Jedná se např. o antidepresiva, neuroleptika nebo některé hormonální přípravky.

Osamělost, stres či nuda

K dalším vnějším faktorům se řadí také psychologické vlivy. Osamělost, deprese, stres a nuda zaháněné nezdravým jídlem.

Ke zvýšení váhy může vést také nevhodná dieta, která je následována jo-jo efektem.

Nedostatek spánku

Nepřímý vliv má také nedostatek spánku. Lidé, kteří málo spí, mají větší chuť k jídlu a hlad zahání více energeticky vydatnými potravinami.

Některé vlivy můžete ovlivnit, jiné ne. Soustřeďte se na to, co ovlivnit můžete. Nejdůležitější je „vydržet“ začátek. Jakmile si na nový životní styl zvyknete, na ten starý už si nevzpomenete.