Pro všechny, co si váží sami sebe
Zdravotní rizika spojená s obezitou

Obezita je definována nadměrným zmnožením tělesného tuku v organismu. Nadváha je považována za předstupeň obezity. Mírná nadváha nezpůsobuje zdravotní problémy, za nezdravější se naopak považuje spíše podváha.
K určení, zda se jedná o podváhu, ideální váhu, nadváhu či obezitu, nám orientačně poslouží BMI (Index tělesné hmotnosti). Riziko zdravotních komplikací je také úměrné obvodu pasu. Nad 80 cm u žen, nad 94 cm u mužů je riziko mírné, nad 88 cm u žen a nad 102 cm u mužů je riziko vysoké.
Cholesterol a krevní oběh
Obezita je nebezpečná hlavně pro srdce a cévy. Ukládáním tukových buněk do stěn cév dochází k zužování průsvitu cév a ke snižování jejich elasticity. Může dojít k ucpání cévy nebo k jejímu prasknutí.
Následkem je pak např. infarkt myokardu nebo mozková příhoda. Problémem je však také zvýšené riziko poruch srdečního rytmu, riziko embolií a vysokého tlaku.
Dna – bolest kloubů
Obézní lidé mnohem častěji trpí dnou. Jedná se o nemoc, která je způsobená vysokou hladinou kyseliny močové v krvi. Ta se pak ve formě krystalků ukládá v kloubech a způsobuje nemalé bolesti.
Klouby jsou také přetěžovány nadměrnou váhou, rychleji se opotřebovávají. Postiženy jsou hlavně kolena, kyčle a záda.
Problémy s dýcháním
Podkožní tuk tlačí na plíce, a proto mají obézní lidé potíže s dechem. Bývají unavení, protože dýchají mělce. Zadýchávají se při fyzické námaze, každé kilo navíc způsobuje dýchací obtíže i při běžné chůzi. S dechovými potížemi souvisí také poruchy spánku.
U lidí s nadváhou se častěji objevuje tzv. spánková apnoe (krátká zástava dechu). Spánek je méně kvalitní a nepřináší dostatečný odpočinek. Dlouhodobá únava může vést až k psychickým potížím. Nadváha souvisí také s chrápáním, které může být důvodem partnerských problémů.
Zažívací potíže – pálení žáhy
Lidé s nadváhou trpí také častěji zažívacími potíži. Pálí je žáha, nevhodná strava způsobuje zácpu, plynatost a záněty žlučníku.
Obezita je spojenu s diabetem 2. typu (cukrovka). Ta vzniká na podkladě snížení citlivosti organismu k inzulínu. Tělo pak nedostatečně zpracovává krevní cukr.
Strie na kůži
Vrstvy tuku zatěžují také pokožku. Napínající se kůže praská, vznikají nevzhledné strie. U žen se navíc objevuje celulitida. Obézní lidé se více potí, na kůži se pak objevují potničky, ekzémy apod.
Nádorová onemocnění
Obezita je spojována také s nádorovým onemocněním. U žen se jedná hlavně o rakovinu dělohy, pochvy, vaječníků a prsů (což souvisí s hormonálními změnami spojenými s obezitou), mužům hrozí se zvýšeným rizikem rakovina konečníku a prostaty.
Problémy s potencí
Obezita může způsobit anovulaci (neuvolnění vajíčka z vaječníku, na vině jsou také hormonální změny), mladé ženy s nadváhou pak mají větší potíže s otěhotněním. V průběhu těhotenství se zvyšuje riziko vzniku těhotenské cukrovky, vysokého tlaku a preeklampsie.
Děti těchto rodiček bývají větší, což souvisí s komplikovanějším porodem. Jeho průběh bývá delší, častěji hrozí zaklínění ramének v průběhu II. doby porodní. Po porodu se hůře hojí porodní poranění.
U mužů mají kila navíc za následek poruchy erekce.
Další potíže s nadváhou
Kila navíc ztěžují také některá lékařská vyšetření.
Neméně důležité jsou psychické potíže související s obezitou. Vždy se najde alespoň jeden pohrdavý pohled. Nižší sebevědomí může vést k úzkostným až depresivním stavům.
Tato rizika by měla být dostatečným důvodem pro snížení hmotnosti. Snížení hmotnosti o 10 % může snížit riziko komplikací až o 50 %.