Sportovní aktivity

Fyzická aktivita udržuje organismus v dobrém zdravotním stavu a tělesné i duševní kondici.

Pohyb je nezbytný při hubnutí. Jedině pracující sval dokáže spalovat tuky. Bez sportu budete ztrácet svaly a ty budou nahrazovány tukem. S nadváhou, tedy s větším množstvím tuku v organismu souvisí také zvýšené riziko některých onemocnění.

Využijte rutinu

Pohybem se nemyslí pouze pocení v tělocvičně. Každý den byste měli vykonávat také tzv. rutinní pohyb. Choďte na procházky, místo výtahu vyšlapejte schody, místo jízdy autem jděte pěšky anebo alespoň autobusem a vystupte o pár zastávek dříve.

Rutinním pohybem jsou také domácí práce. Žehlete, vytírejte nebo vysávejte. Tyto každodenní aktivity jsou stejně důležité jako tzv. aktivní pohyb.

Aktivní pohyb je aerobní aktivita vykonávaná s cílem zvýšení tepové frekvence. Ideální je, když se pohybu účastní celé tělo. Jedná se o rychlou chůzi, jízdu na kole, na kolečkových bruslích, běh, plavání, aerobik apod. Tato aktivita by měla být provozována obden, tj. třikrát týdně alespoň hodinu. Počet tepů za minutu nesmí překročit 220 mínus váš věk.

Efektivní spalování tuků

Nejefektivněji spalujete tuky ve středně intenzívním pásmu, tj. 50 – 60 % vaší maximální tepové frekvence, kterou udržujte alespoň 30 minut. V tomto pásmu jste sice zadýchaní, ale dokážete ještě mluvit.

Zpočátku spaluje organismus sacharidové zásoby. Poté se postupně poměr spalování cukrů a tuků mění a přibližně po 20 minutách výrazně převažuje spalování tuků. Aktivní pohyb byste měli doplnit posilováním, kterým zpevníte namáhané partie.

Pohyb v tomto pásmu tepové frekvence také posiluje srdce a cévy. Silné a trénované srdce lépe zdolává onemocnění, dožije se delšího věku a snižuje se pravděpodobnost infarktu.

Udržujte ideální tepovou frekvenci

Naopak, pokud máte tep vyšší než 70 % maximální tepové frekvence, tzv. v anaerobním pásmu, produkuje organismus kyselinu mléčnou, která způsobuje únavu a bolest ve svalech.

Pohyb vás musí bavit. Vyberte si tedy ten typ aktivity, který je pro vás vhodný a který máte rádi. Začínejte cvičit pomalu, ale pravidelně. Výhodou pravidelného pohybu je to, že ještě několik hodin po skončení fyzické aktivity pracuje metabolismus rychleji a tělo dále spaluje tukové zásoby.

Cvičení nepřehánějte

Nepřepínejte své síly. Přestaňte cvičit, pokud se cítíte vyčerpaní, je vám nevolno nebo cítíte ve svalech bolest. Bolavé tělo by vás mohlo od další fyzické aktivity odradit. Jak se budete zlepšovat, tělo si samo řekne o víc.

Před cvičením se zahřejte. Nezahřáté svaly by se mohly bolestivě natáhnout nebo dokonce natrhnout. Totéž platí pro protažení svalů po cvičení. Při sportu je důležité doplňovat tekutiny, nejlépe čistou vodu, popř. speciální iontové nápoje. Nedostatečným příjmem tekutin při sportu může dojít k přehřátí organismu.

Potěšení ze cvičení

Fyzická aktivita má ještě jeden výborný vliv na lidský organismus. V průběhu a po cvičení se vyplavuje do těla endorfin, hormon štěstí, hormon dobré nálady.